Archive

Friday, July 15, 2016

افزایش درگیریهای نظامی در کردستان ایران

درگیریها میان پیشمرگههای حزب دمکرات کردستان ایران و نیروهای سپاه پاسداران در روزهای گذشته ادامه داشته است. برخی مقامهای ایرانی عربستان و اقلیم کردستان را متهم کرده‌اند. دولت ایران به طور رسمی واکنشی نشان نداده است.
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در صفحه اینستاگرام خود به درگیریهای اخیر کردستان واکنش نشان داد و عربستان را متهم کرد که در این قضیه دست دارد. رضایی در پیامی به "آقایان سلمان و بن سلمان و جبیر" مینویسد: «جاهلیت هیچ نتیجه‌ای جز بدنامی برای شما ندارد.»
این مقام ایرانی در پایان پیام اینستاگرامی خود آورده است: «دو گروه تروریستی را با فرماندهی کنسولگری خود در اربیل، وارد مرزهای کردستان ایران کردید و همه آنها کشته شدند.»
بیشتر بخوانید: "اعتصاب سراسری" در مناطق کردنشین ایران در سالروز ترور عبدالرحمن قاسملو
همچنین روح الله حضرتپور، نماینده ارومیه در مجلس ایران، در مصاحبه با خبرگزاری مهر ضمن اشاره به "دلارهای عربی"، اقلیم کردستان را متهم کرده است که در این درگیریها نقش دارد و باید "در خصوص حوادث اخیر و تحرکات گروهکهای تروریستی پاسخگو باشد".
سران حزب دمکرات کردستان ایران اتهامات مقامات ایرانی را رد میکنند. حسن شرفی، جانشین دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران، در مصاحبه با دویچه وله میگوید که حزب دمکرات کردستان ایران خود قربانی ترور بوده است و اخیرا در فراخوانی به مناسبت سالروز ترور عبدالرحمن قاسملو، دبیرکل پیشین این حزب در سال ۱۹۸۹، از مردم کردستان ایران خواست تا در یک اعتصاب سراسری شرکت کنند.
منابع و سایتهای خبری کردهای ایران از جمله "روژی کرد"، "کردانه"، "کرد پا" و "کوردستان مدیا" در گزارشهای متعددی در روز سه شنبه (۲۲ تیر/ ۱۲ ژوئیه) با انتشار تصاویر فروشگاههای بسته و خیابانهای خالی شهرهای مختلف مناطق کردنشین ایران از "پاسخ مثبت و استقبال گسترده مردم از فراخوان این حزب" خبر دادهاند. این حزب خبر استقبال مردم کرد از این فراخوان را طی بیانیهای در روز چهارشنبه گذشته (۲۳ تیر/ ۱۳ ژوئیه) منتشر کرد.
حزب دمکرات کردستان ایران ترور را محکوم می کند
به گفته شرفی ،حزب دمکرات کردستان ایران به دلیل "کار تبلیغاتی - تشکیلاتی" مورد تعقیب قرار می‌گیرد. او تاکید میکند: «آنها (اعضای حزب) اجازه ندارند به یک نهاد دولتی یا غیر دولتی تعرض بکنند و فقط در صورتی که مورد هجوم، محاصره و دستگیری قرار بگیرند، میتوانند از خودشان دفاع کنند.»
بیشتر بخوانید: یک گروه مسلح کرد مسئولیت حمله به ماشین نماینده مجلس را تقبل کرد
حسن شرفی تاکید میکند: «با صراحت اعلام میکنیم که حزب دمکرات کردستان ایران خود قربانی ترور بوده و بیش از۲۷۰ نفر در اقلیم کردستان عراق قربانی ترور سپاه پاسداران ایران شده‌اند. حزب ما با هرگونه ترور، از سوی هر کس که انجام بگیرد، مخالفت میکند. ما مبارزه علیه جمهوری اسلامی ایران را ادامه می‌دهیم ولی اقدامات تروریستی از قبیل انفجار و آدمربایی از مشی حزب دمکرات کردستان ایران به دور هستند.»
آقای شرفی ادامه میدهد: «ما ایرانی هستیم و میخواهیم در چارچوب ایران یک نظام دمکراتیک داشته باشیم که خواستههای دمکراتیک مردم ایران از جمله خواسته مردم کرد را برآورده کند.»
رحیم رشیدی، روزنامهنگار کرد مقیم واشنگتن که مسائل کردستان ایران را تحلیل میکند، به دویچه وله میگوید: «(جمهوری اسلامی ایران) تمام درهای فعالیت سیاسی آزادانە و شرافتمندانه را در جامعە کردستان بستە است. احزاب اپوزیسیون کرد بە طور اعم و حزب دمکرات کردستان ایران بە طور اخص چاره‌ای جز اعمال فشارهای همه جانبه، از جمله عملکرد نظامی (برای دفاع از خود)، جهت تلاش برای ایجاد دگرگونی در وضع موجود نمی‌بینند.»
رشیدی تاکید میکند: «اگر شرایط آزادی و فعالیت سیاسی و مدنی در کردستان خوب بود، اگر کوچکترین امیدی بە بهبود وضعیت اقتصادی و برای دگرگونی از طریق مسالمت‌آمیز وجود داشت، آیا نسل نوین کردستان حاضر بودند کە چنین هزینه‌ی هنگفتی برای رسیدن به آرمانهای انسانی و مشروع خود بپردازند؟»
دعوت از دولت ایران برای دیالوگ با کردها
با فرا رسیدن سالروز ترور عبدالرحمن قاسملو (۲۲ تیر/ ۱۲ ژوئیه) "جامعه اقوام در معرض خطر"، نهاد حقوق بشری بینالمللی که درباره حقوق اقلیتها در جهان فعالیت میکند، با صدور اطلاعیهای درخواست کرد که عاملان قتل قاسملو محاکمه شوند.
دکتر کمال سیدو، مسئول امور خاورمیانه در جامعه اقوام در معرض خطر که با اوضاع کردستان ایران آشناست، به دویچه وله میگوید: «ما به عنوان یک سازمان مدافع حقوق اقلیتها موظف نیستیم به احزاب سیاسی اقلیتها توصیه بکنیم چهکار کنند یا چه خط مشی‌ای را اتخاذ بکنند. این مسئله خود احزاب سیاسی اقلیتهاست. ما از حقوق اقلیتها در ایران پشتیبانی میکنیم. درخواست ما پایان دادن به اعدامها، آزادی زندانیان سیاسی و اجازه دادن به فعالیت آزادانه فرهنگی، زبانی و مذهبی برای اقلیت‌های قومی و دینی است.»
بیشتر بخوانید: ترور میکونوس به روایت دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران
مسئول امور خاورمیانه در جامعه اقوام در معرض خطر ضمن اشاره به اعتصاب سراسری کردهای ایران توصیه میکند: «ما روش و شیوههای مسالمتآمیز را پیشنهاد میکنیم و از دولت ایران خواستهایم حقوق اقلیتها را رعایت بکند. کردهای ایران خواستار جنگ مسلحانه نیستند، بنابراین توصیه ما به مقامهای ایرانی این است که دیالوگ و گفتمان را با کردهای ایران آغاز کند، تا اوضاع کنونی وخیمتر نشود.»

No comments: